I watched the Biggest Loser online last week, like I usually do, and I was shocked! They had them go shopping for their own food, and since the “real world” shop on the budget, the contestants only got $10. a day for their food. Seriously? $10. a day?!
I feed 7 people a day all meals and snacks. I also send my father in law supper every night. So according to the Biggest Loser calculations, I should be spending 73. a day to feed my family. That’s $10 for the seven of us, and $3. for my father in laws supper. That would be $511 a week.
What?! I spend only a small fraction of that every week. I think there “real world” budget is seriously flawed. How about you? Do you think $10. a day per person is a “real world” budget? Or are you like me and can feed your family healthy, from scratch food for a fraction of their budget?
The Menu:
Saturday – Sabbath- Make ahead meals- – Hamburger Gravy over rice and baked potatoes, peas – They got got choose rice or potatoes, they didn’t have both. lol
Sunday – soup & sandwich day – Homemade Bean Soup, homemade bread
Monday – chicken – Baked Turkey, mashed potatoes, green beans
Tuesday – pizza/pasta – – Homemade Pizza with homemade turkey sausage, carrot sticks
Wednesday – super simple – Turkey and gravy over stuffing, corn
Thursday – beef – Crockpot Deer, potatoes, carrots and onions
Friday – Sabbath Dinner – leftovers, if no leftovers, breakfast for supper
For more ideas, visit Menu Plan Monday

I agree with you…I was shocked that the blue team had around $400 to spend for just one week! If we lived on the $10/day budget I would be spending $210 for two adults and a toddler…that is more than I budget for 2 weeks. We still eat plenty of fruits, veggies, whole grains and I make a lot of things from scratch. Our budget also includes tolietries, cleaning items and anything the toddler needs, wipes, pulls ups, etc. I think it’s the white team that is down to one person and she had $70 and I remember thinking it was kind of funny that she was stressing about not having enough money. Sometimes I can get my whole family fed for $70!
Jenna recently posted..Menu Plan thru February 10, 2013
I’ll have to go calculate what I’m averaging on groceries now. When we lived back east (Ohio and Maryland) I had it under $400 a month for a family of 5 for a while. Alaska is WAY more expensive for most groceries and I’ll admit I have not thought about the amount too much in a while.
Laura O in AK recently posted..The Christian Home Magazine, 99th edition